Idzie nowe na naszej stronie internetowej :)

Pani Kasia, którą znamy wszyscy z praktyk jakie odbywała w bursie będzie przygotowywać dla nas recenzje książek.Wszystko w ramach pracy zespołu bibliotecznego. Na pierwszy ogień: 

.
..................................................

„Teatr złoczyńców” M.L.Rio, czyli Szekspir ujęty w nowoczesny sposób.

 Kącik czytelnika to nowy cykl, który składać się będzie z luźnych recenzji książek. Będą to książki, które sama przeczytałam i które bardzo polecam. Liczę, że zachęcę i zaktywizuję tym Was, droga młodzieży,  do sięgnięcia po literaturę. A nuż są wśród Was książkoholicy ? :)

Lecimy ! Na pierwszy ogień - „Teatr złoczyńców” pióra  M.L.Rio.

            „Nie oceniaj książki po okładce” - stare przysłowie i bardzo trafne, aczkolwiek w tym przypadku okładka wręcz mnie zafascynowała. Na plus oczywiście. Do połowy zakryta kurtyną czaszka, zaciekawia i kusi tajemnicą jaką zawierają strony książki. Ponadto kolorystyka – czerń, szarość i czerwień – dają do zrozumienia, że nie będzie to telenowela, tylko poważna akcja. Dodając do tego zawarte w tytule książki słowo „teatr”, można przypuszczać, że z komedią do czynienia nie będziemy mieć.

            Akcja książki rozgrywa się w prestiżowej szkole – Dellecher Classical Conservatory. Poznajemy tutaj grupę studentów aktorstwa, którzy rozpoczynają swój ostatni, czwarty rok na uczelni. Składająca się z trzech dziewczyn – Wren, Meredith i Fillipy – oraz z czterech chłopaków – Olivera, Richarda, Jamesa i Alexandra – grupa, zagłębia się w sztuki Szekspira, ucząc się poszczególnych ról do wybranych przez wykładowców przedstawień. Makbet, Romeo i Julia, Juliusz Cezar, Hamlet – to tylko niektóre utwory, których teksty są znane na pamięć przez studentów Dellecher i z zręcznością wprowadzone przez pisarkę w życie codzienne naszych bohaterów. Jest to bardzo dobrze skonstruowany zabieg, mający czytelnika wprowadzić w świat metafor i Szekspira. Sama książka podzielona jest jak sztuka – na prologi, akty, sceny i epilog. Sprawia to wrażenie czytania nowoczesnej sztuki, nie książki z kategorii kryminału.

            Tak, jest to kryminał w rzeczy samej. W Dellecher dochodzi do wypadku. Ginie jeden student z czwartorocznych. Zostaje znaleziony w jeziorze przez pozostałą szóstkę. Niesie to w następstwie wiele przykrych przeżyć i doświadczeń. Z sielanki aktorskiej, chwały i sławy, nasza grupa staje się obiektem odizolowanym. Zaczyna się rozpadać. Gra na deskach teatru już nie bawi tak jak wcześniej. Rozpoczyna się prawdziwa gra – gra kłamstw.

            Serdecznie zapraszam do zagłębienia się w świat aktorów i poczucia się jak jeden ze studentów uczelni Dellecher. Do miejsca, które przynosi sławę, będąc jednocześnie przerażające, pełne intryg, tajemnicy i rywalizacji.

 

„Aktorzy z natury są wybuchowi - alchemiczne stworzenia zbudowane z łatwopalnych składników: emocji, ego i zazdrości.”Opublikował: Wychowawca Arkadiusz Gołembka